Expedice Jižní Amerika 2008 - Peru
Z bolivijské Copacabany nás veze malý bus na hranice s Peru. Ty přecházíme pěšky a nasedáme to přistaveného již peruánského autobusu. Za pěkné večení bouřky objíždíme jezero Titicaca a přijíždíme do městečka Puno. Ubytováváme se v jednom z četných hotýlků a hned si domlouváme program na druhý den. Ten je vcelku jasný. Dopoledne návštěva Rákosových ostrovů (foto) a odpoledne nám majitel hotelu zajistí jízdenky do Cuzca. A protože jeho bratr má hotel v Cuzcu, máme zajištěno i ubytování. Rákosové ostrovy jsou opravdu úžasné (foto). Sice se dostáváme jen na ostrovy určené pro návštěvu turistů (foto), ale o pár kilometrů dále žijí potomci Inků na ostrovech jako před staletími.
Odpoledne pokračujeme do Cuzca. Cesta autobusem je další zážitek (foto). Jednak stojíme na každém rohu, aspo%n na začátku trasy, ale hlavně vidíme absolutní porušení fyzikálních zákonů. To, co se do autobusu vešlo, je neuvěřitelné. A v půli cesty kontrola policie s dohadováním o převáženém kontrabandu - ručně dělaných dekách a koberečcích (foto). S velkou časovou ztrátou autobus přijíždí do Cusca (foto). Taxík nás pak odváží k domluvenému ubytování. Hned je nám v hotelu nabízen Salcantay trek včetně návštěvy Machu Picchu. Cena za jednoho 180 US. Po chvilce přemýšlení a neúspěšného smlouvání nakonec bereme. Počítali jsme s cenou kolem 150 US a aspoň se nebudeme muset tahat se zbytečným materiálem, ketrý necháme v hotelu. Jak se pak ukázalo, minimálně 30 US jsme mohli ušetřit výběrem jiné cestovky. Trek je naplánován až napozítří, takže volný den věnujeme prohlídce Cuzca (foto) a okolí - zejména staroincké pevnosti Sascayhuamán (foto).
Salcantay trek je údajně lepší než klasická Inca Trail, aspoň co se týká přírodní krásy. Rozhodně je však výrazně levnější. A příroda opravdu krásná. Nejprve peruánskou vrchovinou (foto) stoupáme do průsmyku Salcantay, před kterým se nocuje (foto). Další den pak průsmykem (foto) mezi horami sestupujeme do deštného pralesa (foto). Počasí nejhorší na naší expedici - sněží a prší a prší. Jdu sám v deštivém pralesu a ticho přerušované jen kapkami deště, cáry mlhy, opravdu zážitek (foto). V malé vesničce u řeky je další táboření (foto) a další den se odpoledne dostáváme ke konečné zastávce slavného Inca vláčku (foto). Vlakem překonáváme slušné převýšení a jsme v cíli - Aguas Calientes (foto).
Machu Picchu (foto)- jeden z nových sedmi divů světa. Není moc co dodávat, návštěva opravdu stojí za to a navíc letošní rok je údajně poslední, kdy se můžete v bývalém inckém městě volně pohybovat. Příští rok zde chtějí vybudovat jen vyhlídkovou plošinu a mezi zdi vás nepustí (foto). Dělám i výšlap na Huyana Picchu (foto), odkud máte celé Machu Picchu jako na dlani (foto). Podvečerním vlakem se vracíme zpět do Cuzca a nočním busem se přesouváme do bílého města - Arequipy.
Arequipa (foto) je zvláštní tím, že při stavbě budov používají speciální bílí kámen (foto), který se vyskutuje jen zde. Okolí lemují sopky s výškou kolem 6 000 metrů (foto). Máme v plánu se podívat i na druhý nejhlubší kaňon světa - Colca Canyon. Po zvážení dostupnosti jedeme opět s cestovkou, za dvoudenní výlet platíme 20 US, což se nám zdá přijatelné. A výlet rozhodně za ty peníze stál, kaňon je krásný, široký (foto), navíc nám nad hlavou přelétali kondoři (foto), vše vyšlo podle plánu. Po návratu nás čeká nejdelší přesun - 16 hodin autobusem (foto) do Limy. Zde ihned přesedáme a míříme k našemu poslednímu cíli - Huascaránu.
Podrobný deník z výpravy se spoustou fotografií a video v HD rozlišení najdete v sekci prodej.